A kolerajárványok, amelyek az I. világháborúig többször is megjelentek Magyarországon, a betegeket kezelő orvosokra is nagy veszélyt jelentettek. Bakody József (1791–1845) győri orvos – aki az elsők között alkalmazta Magyarországon a hasonszenvi gyógymódot a kolerás betegek gyógyításában – egyes források szerint kétszer is megfertőződött, de teljesen felgyógyult a betegségből. Más orvosok azonban nem voltak olyan szerencsések, mint Bakody.
A pesti egyetem oklevele Joseph Abelnek (MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Történeti Dokumentációs Szakgyűjtemény XI/1-C 72.277.40)
Joseph Abel 1784. december 13-án született Budán. A pesti egyetemen szerzett állatorvosi, sebészi és orvosi diplomát, majd 1816-tól óbudai kamarai orvosként tevékenykedett. A fennmaradt iratok tanúsága szerint orvosi hivatását nagy odaadással gyakorolta. Ahogy az egyik fennmaradt dokumentumban olvashatjuk: „…fáradhatatlan igyekezettel és még nagyobb szerénységgel a legkitűnőbb szolgálatot nyújtotta. Jóakarata odáig terjedt, hogy a szegényebb sorban élőknek nemcsak tudásával, hanem azonkívül még saját megérdemelt vagyonával is a leggyorsabb és legfontosabb segítséget nyújtotta.” Egy másik helyen ezt olvashatjuk róla:„… gondoskodott minden kötelessége legpontosabb teljesítéséről, az orvosi segítség tekintetében a helybeli közönséget gyorsan és szorgalmasan látta el, ily módon általános szeretetet és elégedettséget szerzett magának. Ezenkívül bizonyíttatik, hogy a megboldogult az itteni [az óbudai] kórházban teljes 18 éven keresztül fizetés nélkül látogatta a betegeket, és teljesen ingyen nyújtott nekik orvosi segítséget…”
Igazolás Joseph Abel orvosi tevékenységéről (MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Adattár
Igazolás Joseph Abel orvosi tevékenységéről (MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Történeti Dokumentációs Szakgyűjtemény XI/1-C 72.276.43)
Joseph Abel aktívan kivette a részét az 1831-es kolerajárvány során az óbudai betegek gyógyításából. A halála okait ismertető dokumentum szerint maga is átesett a kolerán, azonban a késői szövődményként fellépő ideglázból a járvány során végzett „szüntelen orvosi fáradozásai” következtében legyengült és kimerült szervezete már nem tudott felépülni.
Orvosi bizonyítvány Joseph Abel halálának okáról (MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Adattár)
Dr. Kárpáti Attila István
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.