Az 1950-es évek elején hazánkban is megjelenő járványos gyermekbénulás (poliovírus okozta gyermekbénulás, latinul poliomyelitis, Heine-Medin-kór) legsúlyosabb formájában légzésbénulást okozott. A súlyos betegek életének megmentése érdekében fejlesztették ki a vastüdőnek nevezett szerkezetet. A készülék tulajdonképpen egy nagy acélhenger, amelyből a beteg feje kilátszik. A hengerben szivattyú működésével biztosították a légnyomás ütemes váltakozását, ezzel késztetve emelkedésre és süllyedésre a beteg mellkasát, így juttattak levegőt a tüdőbe. Aki ebbe az állapotba került, életében többé nem hagyhatta el a speciális lélegeztetőgépet.
MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum 2005.165.1. Fotó: Blahák Eszter
Ma már Európában hivatalosan nincs jelen a poliovírus. Ezt annak köszönhetjük, hogy a védőoltások bevezetése és tömeges alkalmazása után az emberek nagy része védetté vált a betegséggel szemben.
Scheffer Krisztina
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.